Piknik historyczno-kulturalny VIVAT PUŁASKI – 10 października 2021

W niedzielę 10 października odbył się Piknik historyczno – kulturalny Vivat Pułaski. To wielkie wydarzenie wróciło do miasta po przerwie spowodowanej ubiegłorocznymi obostrzeniami pandemicznymi. Organizatorami pikniku byli: Stowarzyszenie W.A.R.K.A. i Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Wydarzenie przyciągnęło do parku w Winiarach i Muzeum wielu mieszkańców Warki i okolic oraz wielu gości. To jeden z nielicznych, a być może i jedyny w Polsce tak barwny piknik polsko-amerykański. Wydarzenie rozpoczęła „Parada Pułaskiego”, która przeszła z rynku do parku na Winiarach. Tradycyjnie poprowadził ją gen. Kazimierz Pułaski jadący na koniu. Tuż za nim przemaszerowały grupy rekonstrukcji historycznych, Miejska Orkiestra Moderato, pracownicy Muzeum, delegacje instytucji i organizacji oraz mieszkańcy Warki. Paradę zamknęła kawalkada wspaniałych motocykli (także amerykańskich) z grójeckiego Klubu Cobrra oraz Mavericks Sułkowice. Barwny pochód dotarł do parku na Winiarach i polanę piknikową od ulicy Turystycznej. W imieniu organizatorów wszystkich powitali: Iwona Stefaniak – Dyrektor Muzeum im. K. Pułaskiego oraz Andrzej Zaręba – Prezes Stowarzyszenia W.A.R.K.A., Dyrektor „Dworku na Długiej” i Członek Zarządu Powiatu. Na początku na scenie zaprezentowała się Miejska Orkiestra Moderato bawiąc licznie zgromadzoną publiczność największymi światowymi hitami muzyki rozrywkowej. Punkt 13, sprzed Muzeum wystartowało 250 zawodników chcących zmierzyć się z 10-kilometrową trasą XVI Biegu Pułaskiego, którego organizatorem był Klub Sportowy Start Pułaski Warka. Jedną z głównych atrakcji pikniku były pokazy historyczne „VII wieków Warki”. Przez niezwykle bogatą historię nadpilicznego grodu widzów poprowadziła specjalnie przygotowana i nagrana narracja. Poza Pułaskim z jego przybocznymi, można było podziwiać pokazy i obozowiska: rycerzy Trojdena, Stefana Czarnieckiego, powstańców listopadowych i Piotra Wysockiego, powstańców styczniowych oraz żołnierzy II wojny światowej. Podczas kiedy starsi mogli skorzystać z ogródka grillowego i specjalnych food trucków, najmłodsi mogli zaszaleć na darmowych dmuchanych zjeżdżalniach. Z okazji pikniku Vivat Pułaski ekspozycje muzealne można było zwiedzać za symboliczne 1 zł. Dużym zainteresowaniem cieszyła się nowa wystawa czasowa, ,,Przegląd 2021. Twórczość artystyczna Warki na 700-lecie miasta”, prezentowana w sali wystawowej budynku Centrum Edukacyjno – Muzealnego. Całości wystawowych doznań dopełniła plenerowa ekspozycja „Warka – miasto Pułaskiego”. Finałem pikniku był koncert legendarnego polskiego zespołu rock and rollowego „Chłopcy z Placu Broni”. Zgromadził on wiernych fanów, którzy wspólnie śpiewali największe przeboje grupy.

Podziękowana dla Współorganizatorów pikniku – Samorządu Warki, Samorządu Powiatu Grójeckiego, Gminnej Instytucji Kultury „Dworek na Długiej”, ZUK w Warce Sp. z o.o. i ABC Dziecka oraz dla służb, które zadbały o zabezpieczenie wydarzenia – OSP Warka, SPZOZ Warka oraz Komisariatu Policji w Warce.

Piknik historyczno-kulturalny „Vivat Pułaski! Vivat Warka!” odbył się m.in. dzięki dotacji pozyskanej przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. z Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Autor filmu: Kuba Szydło, w materiale wykorzystane zostały fragmenty nagrań przygotowanych przez Witolda Batte.