Warecka Akademia Wiedzy – „Czy Mieszko I był pierwszy” – 5 listopada 2015

Warecka Akademia Wiedzy w Dworku na Długie po raz kolejny gościła znanego archeologa i dziennikarza śledczego Daniela Sukniewicza tym razem z prelekcją pt.“Czy Mieszko I był pierwszy?”. Spotkanie odbyło się 5 listopada 2015r. o godz. 17:30.
Wśród słuchaczy WAW jest wielu miłośników historii. To dla nich właśnie zaprosiliśmy tropiciela zagadek historii, niekonsekwencji i nielogiczności w dotychczasowej prezentacji naszych dziejów, demaskatora bzdurek podręcznikowych, oraz poszukiwacza treści ukrytych w ,, białych plamach” na mapie historycznej naszego kraju.
Podczas spotkania starano się więc na nowo zrekonstruować najwcześniejszy okres funkcjonowania naszego państwa. Odpowiedzieliśmy sobie na pytania:
– Kim byli przodkowie Mieszka?
– Jaki był ich wkład w tworzenie państwa polskiego?
– Gdzie dokładnie zamieszkiwał ten ród i gdzie urodził się sam Mieszko?
– Które z dawnych grodów miały w tym okresie największe znaczenie?
– Które plemiona stworzyły państwo Piastów?
– Jak układały się ich relacje z sąsiadami?
Spotkanie z pewnością bardzo wzbogaciło naszą wiedzę o czasach piastowskich, a być może – zachęci do nieco innego, nowocześniejszego, odważniejszego interpretowania historii.
Zapraszamy do Dworku na Długiej w następne czwartki, podziękowania dla p. Hanny Szczepanowska – koordynatorki WAW w Dworku na Długiej.