III Wareckie Zawody Siłaczy w wyciskaniu sztangi – 25 marca 2017

25 marca już po raz trzeci spotkali się w Warce amatorzy wyciskania wielokrotnego sztangi 50 kg. W tym roku został pobity rekord frekwencji, a lokalne zawody przyciągnęły międzynarodową obsadę.Organizatorem zawodów był Centrum Sportu i Rekreacji Warka i KS Start Pułaski Warka, a patronat nad imprezą objęło KIFATO MK. Celem zawodów było sprawdzenie wytrzymałości zawodników trenujących sporty siłowe.

Do tegorocznej rywalizacji zgłosiło się ponad 30 osób. Ostatecznie wystartowało 21 zawodników. Wśród nich znaleźli się zeszłoroczni siłacze, jak również pojawiło się kilka nowych twarzy z kraju i zagranicy. Wiek i sportowe doświadczenie startujących było zróżnicowane, ale motywacja do zawodów i chęć pobicia dwukrotnego mistrza Warki była ogromna. Marcin Banach jak dotąd z wynikiem 73 był rekordzistą wareckich zawodów.

Po wstępnej weryfikacji zawodników rozpoczęto zawody. Od początku turnieju wysoko zawiesił poprzeczkę jeden z pierwszych startujących zawodników – Witkowski Radosław uzyskując wynik 80 powtórzeń. Do 13 zawodnika sytuacja nie ulegała zmianie. Średnie wyniki oscylowały w granicy 50 – 55 powtórzeń. Fenomenalnego wyniku pokusił się dopiero 13 zawodnik, Piotr Plesiewicz bo o nim mowa ważący zaledwie 50 kg, wycisnął wagę swojego ciała aż 87 razy, obejmując tym samym prowadzenie przez kolejnych 5 prób zawodników. Następnie pod sztanga znalazł się Kostiantyn Zubaryk– niepozorny zawodni z Ukrainy, ważący 63 kg. Zawodnik dobrze przygotował się technicznie do konkurencji i obrał dobrą strategie do swoich warunków fizycznych. Pierwsze 40 razy wycisnął praktycznie na jednym oddechu w ciągu 1 minuty. Kolejne 55 razy wykonał z odbicia od klatki piersiowej, uzyskując tym samym wynik 95 powtórzeń. Wywołało to zdumienie na twarzach zgromadzonych kibiców.

Następnym zawodnikiem był dwukrotny mistrz Warki Marcin Banach. Niestety tym razem nie udało mu się powtórzyć sukcesu z poprzednich sezonów. Co prawda Marcin poprawił swój wynik życiowy uzyskując 83 powtórzeń, ale zabrakło do obronienia tytułu. Wciąż prowadził zawodnik z Ukrainy.

Na 5 minut przed zamknięciem zawodów zjawił się Grzegorz Dyrcz, który uczestniczył tego dnia w zawodach w Warszawie w wyciskaniu sztangi 60 kg. Po szybkim przygotowaniu zaczął spokojnie wyciskać lżejszą 50 kg sztangę do setnego powtórzenia. Następnie powiedział „teraz się rozgrzałem czas wycisnąć jeszcze 50 powtórzeń” wprawiając tym samym wszystkich widzów w osłupienie. Dotrzymał słowa i na zakończenie regulaminowego 5 minutowego czasu próby odłożył sztangę z wynikiem 150 powtórzeń. Ostatni startujący zawodnik okazał się pierwszym w klasyfikacji końcowej i tym samym nowym mistrzem wareckich zawodów!