30 Jesienny Złaz PTTK Warka w Michałowie – 3 października 2015

Warecki Oddział PTTK im. Wiktora Krawczyka wyruszył 3 października 2015r w ramach 30 Jesiennego Złazu Turystów na jesienną wyprawę do Michałowa. Na parkingu przy PSP nr 2 zebrała się duża grupa barwnych turystów, aby wsiąść do autokarów i pojechać do Biejkowa. Po drodze zabraliśmy małych turystów ze szkoły we Wrociszewie, a na mecie startu czekały na nas jeszcze dwie grupy. Łącznie w rajdzie brało udział ponad 140 uczestników z 6 szkół: Michałowa, Nowej Wiesi, Wrociszewa, PSP nr 1 w Warce, Sułkowic i Zbroszy Dużej. Miło nam było powitać rajdowiczów ze Zbroszy Dużej, którzy zasmakowali w pieszym odpoczynku na rajdzie w Jasieńcu i teraz postanowili być stałymi uczestnikami naszych wypraw.
Turyści z Michałowa wraz z opiekunką, Iwoną Sokołowską, poprowadzili nas piękną, nadpiliczną trasą. Szliśmy prawym brzegiem rzeki, mijaliśmy rzadkie już widoki, stada krów i konie. W Budach Michałowskich przeszliśmy przez most i dotarliśmy do gościnnej szkoły. Pogoda, jak zawsze, dopisała piechurom. Październikowe słonko dogrzewało, a jesienny wietrzyk chłodził nadmiar energii. Przeszliśmy ponad 7 kilometrów, co jest dosyć dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę, że uczestnikami byli głównie uczniowie klas młodszych i przedszkolaki. Po drodze, zadaniem wszystkich drużyn, było zbieranie znanych liści z drzew i krzewów. Dzieci mogły w ten sposób rozwinąć swoją wiedzę w zakresie przyrody. W tym konkursie I miejsce zajęła drużyna z Sułkowic, II rajdowicze z Wrociszewa, a III piechurzy z Nowej Wsi.
W szkole czekała na nas pani dyrektor, Dorota Pysiak i grono pedagogiczne. Wszyscy rajdowicze, po chwili odpoczynku, zabrali się do pieczenia kiełbasek przy dwóch, wielkich ogniskach. Już, nie zmęczeni piechurzy rozpoczęli grę w piłkę nożna, znaleźli plac zabaw i brali udział w ciekawych grach i rozgrywkach sportowych. Bardzo smakowały nam jabłka i gruszki z okolicznych sadów szczodrą ręką przygotowane przez rodziców szkoły w Michałowie.
Na zakończenie każda drużyna zaprezentowała przygotowaną piosenkę turystyczną. Uczestnicy szkoły z Nowej Wsi zaśpiewali na ludową. Okrzyków turystycznych nie brakowało. Każda drużyna dostała dyplom uczestnictwa i piłkę do gry w piłkę nożną.
Z przykrością stwierdziliśmy, że czas odjazdu już nadszedł. Pożegnaliśmy gospodarzy i odjechaliśmy autokarami do domów.
Do zobaczenia na szlaku do Palmir – Zarząd Oddziału PTTK w Warce.