Kwesta i Msza Święta na Starym Cmentarzu w Warce – 1 listopada 2015

Już po raz czwarty odbywa się kwesta na starym cmentarzu w Warce. Pierwszy dzień kwesty na rzecz renowacji najcenniejszych wareckich zabytkowych nagrobków za nami. Dzięki ofiarności osób odwiedzających stary warecki cmentarz udało się zebrać 1.324,16zł. Społeczny Komitet im. ks. Marcelego Ciemniewskiego na rzecz Odnowy Nagrobków na Wareckim Starym Cmentarzu składa serdeczne podziękowanie wszystkim za ofiarność.
Prosimy o dalsze wsparcie inicjatywy podczas kolejnych dwóch dni Kwesty 1 i 2 listopada. Wolontariusze ze specjalnymi identyfikatorami stać będą w godz. 8-16 (niedziela) i 9-15 (poniedziałek) przy bramie głównej, furtce od ul. Cmentarnej oraz bramie od ul. Polnej. Dodatkowo w czasie Mszy Św. na cmentarzu wartę przy grobie Piotra Wysockiego pełnili członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej WARKA.
Dzięki dotychczasowym zbiórkom wspólnie uratowaliśmy 9 najcenniejszych zabytkowych nagrobków m.in. pomnik nagrobny ks. Marcelego Ciemniewskiego, nagrobek Jana Maliszewskiego z figurą św. Nepomucena. W tym roku wykonano renowację: płyty nagrobnej Mateusza Hermanna z 1 poł. XIX w. i płyty nagrobnej małżonków Steckich z 2 poł. XIX w. Przeprowadzenie prac konserwatorskich tych zabytkowych nagrobków było konieczne ze względu na ich bardzo zły stan oraz małą czytelność napisów. Rozsypujące się podmurówki zagrażały całkowitemu zniszczeniu płyt. Nagrobki te należą do jednych z najstarszych i są obiektami niezwykle cennymi pod względem historycznym, artystycznym i kulturowym.