„Trauma i Duma Radio” podsumowanie warsztatów w Warce cz. II – 16 grudnia 2018

W niedzielę 16 grudnia odbyło się uroczyste zakończenie III edycji projektu „Trauma i Duma” organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury przy współpracy z Towarzystwem Miłośników Miasta Warki na terenie Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, pod honorowym patronatem Wicemarszałek Senatu Marii Koc.

Ten edukacyjny projekt realizowany był od 28 X do 15 XII podczas weekendów i skierowany głównie do młodzieży licealnej. Jego celem było rozwijanie zainteresowań historycznych z pomocą nowoczesnych metod. Głównym celem była aktywizacja uczestników poprzez edukację kulturalną w zakresie teatru, filmu, reportażu radiowego oraz wiedzy archiwizacyjnej. Program miał zwrócić uwagę na otoczenie, w którym mieszkają uczestnicy i pomóc w odkryciu takiej perspektywy, z której każde miejsce, nawet najbardziej niepozorne i oddalone od centrów kulturalnych, ma swą niepowtarzalną specyfikę i ciekawą historię.
Z warsztatów edukacyjnych na terenie Warki skorzystało 37 osób, tym uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Warce, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi, Publicznej Szkoły Podstawowej w Konarach, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Warce, a także grupa zaangażowanych dorosłych. Podczas zakończenia projektu można było zobaczyć efekty pracy uczestników.
Niezwykłe okazały się audycje radiowe, zmontowane z przeprowadzonych spotkań ze świadkami historii, najstarszymi mieszkańcami Warki i okolic.