Światowy Dzień Jabłka w Warce – 29 września 2024

W niedzielę 29 września po raz kolejny warecki rynek zamienił się w krainę jabłkiem płynącą. Były i koncerty na żywo, festiwal Kół Gospodyń Wiejskich, stoiska wystawiennicze Szlaku Jabłkowego w Największym Sadzie Europy, gra terenowa, jabłkowe degustacje i pokaz kulinarny! Organizatorzy – Stowarzyszenie W.A.R.K.A. oraz Stowarzyszenie Sady Grójeckie zadbali o każdy detal, tworząc cudowną atmosferę rodzinnego pikniku!

Światowy Dzień Jabłka na wareckim rynku odbywa się co roku w ostatnią niedzielę września. Miejsce nie jest przypadkowe – w Warce bowiem bije serce polskiego sadownictwa. Główną ideą jest uhonorowanie jabłka – dziedzictwa regionu. To doskonała okazja, by w rodzinnym gronie spędzić czas, poznając bogactwo jabłkowych smaków i tradycji. Organizatorzy zadbali, aby każdy – od juniora do seniora – mógł ciekawie spędzić czas, smakując najlepszej regionalnej kuchni.

Program tegorocznego Światowego Dnia Jabłka obfitował w atrakcje, a warecki rynek wprost tętnił życiem. Wydarzenie otworzył energetyczny koncert wareckiej orkiestry dętej MODERATO, która pod batutą dyrygenta Ryszarda Florka wykonała klasyczne hity, wprowadzając uczestników w festiwalowy nastrój.

Równolegle na płycie rynku odbywał się Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Grójeckiego. 10 kół przedstawiło swoją ofertę i wzięło udział w konkursie na najlepsze Koło Gospodyń Wiejskich. Był pokaz kiszenia kapusty, ubijania masła, robienia dekoracji, a nade wszystko prezentacja jabłkowych smakołyków, Wszystkie stoiska przygotowane zostały z niebywałą starannością, z zadbaniem zarówno o miejsce na posiłek, jak i kącik zabawy dla najmłodszych. Komisja oceniająca stoiska nie miała łatwego zadania. Finalnie nagrodę główną – bon o wartości 2 000 zł i puchar przechodni zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich w Boglewicach. Stoisko Boglewiczanek cieszyło się także dużym uznaniem publiczności, zdobywając nagrodę także w tej kategorii. Na II pozycji usytuowało się Koło Gospodyń Wiejskich „Ale Laski” w Laskach, III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich „Gospochy Bony” w Bądkowie. Wyróżnienia zdobyły: KGW „Cudawianki” w Machcinie oraz KGW w Gośniewicach.

Na scenie królował mistrz kulinarny Łukasz Konik, który wraz z lokalnymi gospodyniami przygotował dania, na bazie jabłka, rzecz jasna. Uczestnicy wydarzenia mogli posmakować efektów tej współpracy, oddając się degustacjom.

Specjalnie na wareckie wydarzenie przyjechało z Warszawy ponad 100 rowerzystów w ramach specjalnej rowerowej „ustawki” zorganizowanej przez Mazowiecki Gravel.

W namiocie Szlaku Jabłkowego można było zakupić lokalne produktu wprost od producentów oraz wziąć udział w ciekawych warsztatach pszczelarskich.

Organizatorzy zadbali także o uatrakcyjnienie czasu najmłodszym, Stworzono strefę dla dzieci z dmuchańcami oraz stoiskiem z malowaniem twarzy, wyplataniem warkoczyków i robieniem jabłkowych magnesów. Karina Grzelewska wraz ze swoim teamem Skołowane Dziewczyny przeprowadziła pokaz hula hop a o animacje dla najmłodszych zadbała grupa ABC Dziecka.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się druga już edycja konkursu na Najlepszą Szarlotkę Światowego Dnia Jabłka. Aż 30 pysznych i smakowitych ciast stanęło do rywalizacji o ten zaszczytny tytuł. I miejsce w kategorii szkoły zdobył Zespół Szkół im. 1 PLM „Warszawa” w Warce. W kategorii KGW zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich „Czerwone jabłuszka” w Prusach, w kategorii instytucje: Gminna Biblioteka Publiczna w Jasieńcu, w kategorii grupa senioralna: Klub Seniora Młodzi Duchem z Michalczewa, natomiast w kategorii osoba indywidualna: Patrycja Poniewierska. Nagrody ufundowane przez Burmistrza Warki wręczyli członkowie Komisji i Organizatorzy z Burmistrzem Warki Tomaszem Rawskim na czele.

Nieustającym zainteresowaniem podczas każdej edycji wydarzenia cieszy się jabłkowy Coctail Bike – a więc stanowisko ze specjalnym blenderem napędzanym siłą własnych mięśni oraz fotościanka do zdjęć „Owocowy sad”. Mnóstwa emocji dostarczyła także gra terenowa „W jabłkowej krainie”.

Koncert zespołu Pniewy Lokal Band porwał zgromadzoną publiczność do tańca. Wszyscy radośnie bawili się przy znanych i lubianych polskich i światowych przebojach.

Gwiazdą wieczoru był zespół De Mono, który nieprzerwanie od 37 lat bawi polską publiczność. Artyści wykonali m.in. przeboje takie jak „Kochać inaczej’, „Ostatni pocałunek”, „Zostańmy sami”, „Nasza jest cała ta noc”, „Póki na to czas…”

Wśród gości specjalnych, którzy odwiedzili Światowy Dzień Jabłka byli m.in. Wicewojewoda Mazowiecki Patryk Fajdek, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu Rafał Mołga, Starosta Grójecki Krzysztof Ambroziak, Burmistrz Warki Tomasz Rawski, Przewodniczący Rady Powiatu Grójeckiego Jan Madej, Przewodniczący Rady Miejskiej w Warce Daniel Bugała, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Grójeckiego Jolanta Sitarek, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Warce Zbigniew Stępień, Radni Powiatu Grójeckiego – Cezary Kołodziejski i Andrzej Zaręba, który jednocześnie jako społeczny Prezes Stowarzyszenia W.A.R.K.A. prowadził całe wydarzenie, Radna Rady Miejskiej w Warce Ewelina Woźniak.

Po raz kolejny okazało się, że Światowy Dzień Jabłka to okazja do wspólnego świętowania i dzielenia się owocami pasji przez wszystkich, którzy tworzą jabłkową krainę. Organizatorzy zapraszają już teraz na kolejną edycję tego święta – pełną atrakcji, smaków i radości. Do zobaczenia za rok – w ostatnią niedzielę września.

Organizatorzy kierują podziękowania do wolontariuszy z Koła Gospodyń Wiejskich w Brankowie, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Piotra Wysockiego w Warce, Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Wysockiego w Warce, Zespołu Szkół im. I Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Warce, Stanisława Kuracha, Moniki i Marka Szymaniaków – za zaangażowanie we wspólne tworzenie imprezy.

W Światowym Dniu Jabłka udział wzięli:

  • Szlak Jabłkowy w Największym Sadzie Europy
  • Jagoda kamczacka Bluehaskap
  • Tuszyńscy Miody z Tradycjami
  • Browar Rzemieślniczy Browarka
  • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi
  • Stowarzyszenie ANIMATOR
  • Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Spożywczych
  • Stowarzyszenie W.A.R.K.A.
  • Stowarzyszenie Sady Grójeckie
  • Koło Gospodyń Wiejskich Kukalanki w Kukałach
  • Koło Gospodyń Wiejskich Ale Laski w Laskach
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Boglewicach
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Goszczynie
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Gośniewicach
  • Koło Gospodyń Wiejskich Cudawianki w Machcinie
  • Koło Gospodyń Wiejskich Dębnowolanki
  • Koło Gospodyń Wiejskich Na obcasach w Lewiczynie
  • Koło Gospodyń Wiejskich „Gospochy Bony” w Bądkowie
  • Koło Gospodyń Wiejskich „Czerwone jabłuszka” w Prusach

Organizatorzy wydarzenia: Stowarzyszenie W.A.R.K.A. oraz Stowarzyszenie Sady Grójeckie

Współorganizatorzy: Samorząd Województwa Mazowieckiego / Budżet Obywatelski Mazowsza, Powiat Grójecki, Gmina Warka,

Partnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Warce, Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”, Szlak Jabłkowy w Największym Sadzie Europy, Centrum Sportu i Rekreacji w Warce, Jabłka Grójeckie, Europejskie Dni Dziedzictwa, OSP Warka, Mazowiecki Gravel. Sieć KGW Powiatu Grójeckiegom  Zespół Szkół im. I Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa”, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Piotra Wysociego w Warce, Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Wysockiego w Warce

Patronaty medialne: Mazowiecka TV, Gazeta Jabłonka, Kurier Warecki, Warka 24.pl, Radio Plus Radom, Kobieta w Sadzie, Radio Warszawa

Patronaty honorowe: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Starosta Grójecki Krzysztof Ambroziak, Burmistrz Warki Tomasz Rawski

Zadanie pn. Światowy Dzień Jabłka w Warce dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.