Obchody 155. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego – 21 stycznia 2018

W przeddzień 155 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego odbyła się w Warce uroczystość patriotyczna upamiętniająca największe polskie powstanie narodowe przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Powstanie, które było jednym z ważniejszych zrywów na drodze ku wolności odzyskanej przez nasz kraj w roku 1918. Dlatego właśnie rocznica wybuchu Powstania Styczniowego oficjalnie rozpoczęła w Warce obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. O godz. 17 w kościele pw. Św. Mikołaja odprawiona została w intencji Ojczyzny i poległych powstańców uroczysta Msza Św. z udziałem kilkunastu pocztów sztandarowych. Poprowadził ją ks. Stanisław Dobkowski a uświetnił swoim występem Chór z Parafii św. Izydora Oracza w Nowej Wsi. Następnie wszyscy, we wspólnym orszaku prowadzonym przez harcerzy z pochodniami i rekonstruktorów w strojach z czasów Powstania Styczniowego, w eskorcie wareckiej policji udali się przed „Kopiec Powstańców” na wareckich błoniach. Oświetlony i przystrojony świątecznie flagami narodowymi Kopiec, gdzie m.in. rozstrzelany został dowódca oddziału partyzanckiego działającego w okolicach Warki – płk Władysław Kononowicz udekorowany został przez licznie przybyłe delegacje kwiatami i zniczami jako hołd dla wszystkich poległych sprzed 155 laty. Zanim to jednak nastąpiło uczestnicy wspólnie odśpiewali Hymn Państwowy. Na zakończenie oficjalnej części uroczystości Wiceburmistrz Warki Teresa Knyzio skierowała do wszystkich przybyłych słowa podziękowania, doceniając ich obecność w ten szczególny, patriotyczny wieczór, a także wręczyła podziękowania członkom Grupy Rekonstrukcji Historycznej WARKA działającej przy Gminnej Instytucji Kultury „Dworek na Długiej” za uświetnianie wareckich uroczystości patriotycznych. Na wszystkich zmarzniętych już nieco gości i uczestników uroczystości, na terenie Strzelnicy Miejskiej i w pomieszczeniach Klubu Żołnierzy Rezerwy czekała wojskowa grochówka prosto z kuchni polowej, gorąca herbata oraz bułeczki ufundowane przez Piekarnię Józef KAZANA. Podziękowania dla pocztów sztandarowych obecnych na uroczystościach 21 stycznia 2018 r.:
Urząd Miasta i Gminy Warka
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze im. W. Krawczyka w Warce
Zespół Szkolno-Przedszkolny im, Bohaterów Powstania Styczniowego 1863r. w Nowej Wsi
Nadleśnictwo Dobieszyn
Związek Kombatantów RP I Byłych Więźniów Politycznych koło w Warce
Ochotnicza Straż Pożarna w Warce
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Piotra Wysockiego w Warce
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Zygmunta Nowickiego w Konarach
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego we Wrociszewie
Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Wysockiego w Warce
Organizatorzy uroczystości: Samorząd Miasta i Gminy Warka, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział im. Wiktora Krawczyka, Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”, Parafia pw. św. Mikołaja Biskupa, Zakład Usług Komunalnych w Warce Sp. z o.o., Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Bohaterów Powstania Styczniowego 1863 r. w Nowej Wsi, Klub Żołnierzy Rezerwy Ligi Obrony Kraju im. Piotra Wysockiego, Grupy Rekonstrukcji Historycznej WARKA oraz Szczep 1 Wareckich Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych składają serdeczne podziękowania wszystkim obecnym podczas 155. Rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.
Zachęcamy do zapoznania się z historią rozstrzelanego w Warce dowódcy oddziału powstańczego płk. Władysława Kononowicza. Wystarczy wejść na stronę www.oKononowiczu.pl i obejrzeć 27 minutowy multimedialny komiks historyczny.