Koncert Świąteczny Orkiestry Moderato i promocja książki „Czarodzieje z Warki” – 19 grudnia 2015

W sobotę 19 grudnia w sali imprez CeSiR odbył się niezwykły koncert w wykonaniu Miejskiej Orkiestry “Moderato” pod batutą Artura Gębskiego. Był to, jak na wstępie zapowiedział prowadzący wydarzenie dyrektor Gminnej Instytucji Kultury “Dworek na Długiej” Andrzej Zaręba, koncert niezwykły z kilku powodów. Po pierwsze niezwykła była publiczność w nim uczestnicząca -kochająca warecką orkiestrę. Po drugie, niezwykłość wydarzenia przejawiała się w nowych strojach paradnych, jakie zakupił dla orkiestry Samorząd Warki. Po trzecie, koncert połączony był z promocją wydanej w tym roku książki “Czarodzieje z Warki” opowiadającej o 105-letnich tradycjach orkiestrowych w grodzie nad Pilicą. Po czwarte orkiestra na zakończenie zaprezentowała “Musztrę Orkiestrową” w nowych strojach a po piąte na wszystkich uczestników czekał prezent – kalendarz orkiestrowy na 2016 rok.

Wśród obecnych gości byli: Wiceburmistrz Teresa Knyzio, Radni Rady Miejskiej w Warce: Aldona Rzeźnik, Urszula Orlik, Zofia Pawelec, Jerzy KołodziejskiGrzegorz Paczkowski, Honorowy Obywatel Warki Władysław Gwardys, byli muzycy orkiestry, w tym najstarszy z żyjących orkiestrantów Jan Gajewski oraz wielu wspaniałych przyjaciół Moderato.

Pierwszą, trwającą niemalże godzinę część wypełniła przepiękna świąteczna muzyka – były tradycyjne kolędy i pastorałki ale i światowe standardy bożonarodzeniowe.

Następnie Remigiusz Matyjas autor książki “Czarodzieje z Warki” opowiedział o jej powstawaniu, bogactwie tematycznym, trudnościach z tym związanych i pomyśle na zaprezentowanie orkiestry na tle zmieniającego się przez lata nadpilicznego grodu. Autor wspólnie z dyrektorem wydającego książkę “Dworku na Długiej” Andrzejem Zarębą wręczyli kilkanaście numerowanych egzemplarzy przedstawicielom władz samorządowych, Honorowemu Obywatelowi Warki, obecnym na koncercie najstarszym muzykom grającym w przeszłości w orkiestrze oraz obecnym muzykom, w których imieniu wydawnictwo odebrał dyrygent Artur Gębski.

Ostatnim punktem “niezwykłego” wieczoru z Moderato był pokaz musztry orkiestrowej zaprezentowany na hali sportowej. Orkiestra w nowych strojach zrobiła na uczestnikach ogromne wrażenie czego dowodem były gromkie brawa i okrzyki.

Każdy uczestnik koncertu w prezencie otrzymał kalendarz “Moderato” na 2016 rok oraz nowy lokalny miesięcznik “Kurier warecki” w którym znalazło się m.in. podsumowanie mijającego roku wareckiej orkiestry.