Uroczystości 75. rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Warce – 12 kwietnia 2015

W niedzielę 12 kwietnia 2015 odbyły się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę „Zbrodni Katyńskiej”. Rozpoczeły się o godz 10 w Kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Warce. Odbyła się uroczysta Msza Św. z udziałem pocztów sztandarowych w intencji Ojczyzny i poległych Polaków oraz krótki program poetycko – muzyczny, który zaprezentuje młodzież z Publicznego Gimnazjum w Warce. Następnie wszyscy udali się pod pomnik „Krzyże Katyńskie” na wareckim cmentarzu gdzie złożone zostały kwiaty i zapalone znicze. Ostatnia część uroczystości odbyła się w „Dworku na Długiej”, gdzie odczytany został rys historyczny oraz wręczone zostały medale i odznaczenia.
Wszystkich chcących uczcić pamięć poległych Polaków zapraszali organizatorzy – Samorząd miasta i Gminy Warka, Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych – Koło w Warce, Parafia pw. Matki Bożej Szkaplerznej, Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Stanisława Marciniaka w Warce Zakładu Usług Komunalnych Sp. z o. o.
Marzec i kwiecień roku 1940 był dla naszego narodu niezwykle dramatyczny. Blisko 22 tysiące obywateli polskich, którzy stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy zostało bestialsko zamordowanych bez sądów, bez wyroków, na podstawie list śmierci, strzałem w tył głowy. Byli to polscy jeńcy, którzy trafili do sowieckiej niewoli po agresji Armii Czerwonej we wrześniu 1939 roku.
Informację o odkryciu masowych grobów w Katyniu pierwsi podali Niemcy 13 kwietnia 1943 roku. Dwa dni później radio moskiewskie zakomunikowało, że zbrodnię popełnili Niemcy w 1941 roku podczas zajmowania okolic Smoleńska. Prawda o „Zbrodni Katyńskiej” była ukrywana przez ponad pół wieku. Dopiero 13 kwietnia 1990 roku władze ZSRR przyznały, że zbrodnię popełniło NKWD, a dwa lata później prezydent Borys Jelcyn ujawnił pierwsze dokumenty.