Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Warki – 6 stycznia 2018

Już po raz siódmy ulicami Warki przeszedł Orszak Trzech Króli. W tym roku całe wydarzenie rozpoczęło się Mszą Świętą o godzinie 13 w kościele pw. Św. Mikołaja Biskupa w Warce, która odprawiona została przez Księdza Przemysława Bogusza. Już podczas niej organizatorzy wyczuwali, że ilość osób, które miały wędrować do „wareckiego Betlejem” wspólnie z trzema królami, może przerosnąć ich najśmielsze oczekiwania, bowiem kościół pękał w szwach!
Tuż po Mszy o godzinie 14 rozpoczęła się druga część świętowania Objawienia Pańskiego. Przed kościołem wspólnie pożegnana została Maryja brzemienna wraz z Józefem, którzy wyruszyli w drogę do Betlejem. Zaraz po nich pojawili się trzej królowie do których już dotarła wieść o nowo narodzonym Królu – w tym roku reprezentowali oni trzy różne pokolenia – Król Orszaku Europejskiego (kolor czerwony) – młodzieniec, symbolizował młodzież i osoby które od początku swego życia chcą podążać za Chrystusem, Król Orszaku Afrykańskiego (kolor niebieski) –ojciec i mąż, symbolizował wszystkich dorosłych, którzy wraz ze swoimi rodzinami pragną żyć Ewangelią, natomiast Król Orszaku Azjatyckiego (kolor zielony)–starzec, symbolizował najstarsze pokolenie chrześcijan. Hasło tegorocznego Orszaku brzmiało bowiem „Bóg jest dla wszystkich”, bez względu na wiek, kolor skóry czy to w którym momencie życia człowiek decyduje się na pójście za Jezusem – wszak On narodził się aby zbawić każdego. Dlatego też wędrujący w Orszaku pomimo tego że na samym początku spotkali Aniołów którzy polecili im biec czym prędzej do Betlejem, za chwile zatrzymali się przy Karczmie, w której zachęcano ich do pozostania tam, gdzie króluje pijaństwo, obżarstwo, nieczystość i jak twierdzili zebrani w gospodzie spokój i luz. Na szczęście zaraz za karczmą z odsieczą przyszli im Aniołowie którzy sprytnie przepędzili zło, które diabeł już gotował w wielkim kotle. Później już tylko przejście Bramą do Niebios i wszyscy mogli podążać prosto do szopki, aby przywitać prawdziwego Króla, który czekał tam na wszystkich wraz z Maryją i Józefem. Pierwsi Jezusowi pokłonili się pastuszkowie – symbol ludzi prostych i pracujących, tuż po nich pokłon oddali Królowie, a za nimi każdy z obecnych pod szopką. Cały Orszak zakończyła wspólnie odśpiewana kolęda „Bóg się rodzi”, oraz mały poczęstunek w postaci pasztecików, słodkich bułeczek ufundowanych przez Piekarnię Kazana oraz ciepłego barszczyku ufundowanego przez Restaurację Albero oraz Zajazd na Winiarach. To był piękny wspólnie spędzony dzień, oby okazji do takiego świętowania było jak najwięcej!

Organizatorzy wareckiego Orszaku:
Stowarzyszenie Animator;
Samorząd Warki;
Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej;
Centrum Sportu i Rekreacji w Warce;

Składają serdeczne podziękowania za pomoc i zaangażowanie:
Księdzu Przemysławowi Boguszowi oraz Zbigniewowi Stępniowi za poprowadzenie uroczystości;
Królom oraz Szkołom, które tworzyły Orszaki;
Szkole Podstawowej nr 1 w Warce;
Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Warce;
Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu w Nowej Wsi;
Katarzynie i Damianowi Sabałom;
Policji i OSP w Warce za zabezpieczenie trasy przemarszu;
Parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej;
Wspólnocie Terezjańskie Apostolstwo Ufności oraz ministrantom z parafii Św. Mikołaja;
Kubie Szydło i kl. Wojciechowi Turek;
Świetlicy w Laskach;
Zespołowi Akordeonowemu z Wrociszewa;
Wolontariuszom Dworku na Długiej i Szkoły Podstawowej nr 1 w Warce;
Marcinowi Banachowi (KS Start Pułaski);
Rafałowi Donicy za przepiękną dokumentację zdjęciową Orszaku;
Szczególne podziękowania organizatorzy kierują w stronę Księdza proboszcza Stanisława Dobkowskiego oraz parafii, pw. Św. Mikołaja Biskupa w Warce za możliwość połączenia Orszaku Trzech Króli z uroczystą Mszą Świętą która rozpoczęła tegoroczne spotkanie.